Kategorie
Blog

Francja 2013

……. czyli Grand Canyon du  Verdon

Tym razem postanowiliśmy zmienić bałkańskie  klimaty  na te  klasyczne … czyli Alpejskie .Wybraliśmy rejon Alp Nadmorskim  we Francji a naszym głównym celem był  słynny Wielki Kanion Verdon –  najgłębszy kanion Europy. Co prawda Czarnogórcy twierdza iż najgłębszy  jest  właśnie  Kanion Tary ale nie jest to  moim zdaniem  prawda. Tara tworzy długą i głęboką dolinę ale nie ma ona charakteru typowego kanionu przy czym głębokość doliny Czarnogórcy  mierzą od okolicznych szczytów  a nie  od miejsca gdzie kończą się zbocza doliny. Także nie wierzcie  w opowieści że  to Kanion Tary jest najgłębszy w Europie.

Możliwość  spłynięcia  Kanionu Verdon zależy w dużym stopniu od ilości wody  wypuszczanej z zapory w Castellane. Optymalna  woda  dla spłynięcia kanionu (w granicach 15 do 18 m3/s)  , w sezonie  puszczana jest niezbyt często najwyżej 2 3 razy w tygodniu. Dlatego wybraliśmy się tam  w pierwszej połowie czerwca ale niestety trochę przedobrzyliśmy. Po obfitych opadach deszczu – a w górach nawet śniegu – wody było tyle  że codziennie z zapory puszczano 25 do 30 m3/s – ilości  dla w miarę  bezpiecznego  spłynięcia kanionu  zbyt duże.

Czekając na dobra wodę  spływaliśmy  odcinki  Verdon powyżej Wielkiego Kanionu  jak i  inne okoliczne  rzeki Var, Vesubie, Esteron.Jednego dnia podzieliliśmy sie na grupy – jedna odbyła wycieczkę piesza na dno Kanionu  druga  wybrała się  na canyoning

Piękny majestatyczny Kanion Var jest już spływalny w całości a przegradzający drogę  blok skalny został wysadzony tworząc kaskadę WW IV

Vesubie oczarowała nas swym pięknym kanionem , szczególnie Kolinsa który za drugim podejściem „postanowił „ją  spłynąć wpław za kajakiem.

Esteron pozostał nam w pamięci  ze względu na ostatnia sutjeskę  która zdawała się  być nie tylko  niespływalna  ale i niemożliwa do obniesienia.Na szczęście udało się ja pokonać ale płyniecie zakończyliśmy już o zmroku.

.

Szczęście  uśmiechnęło się do nas  dopiero ostatniego dnia  w sobotę  15.06.2013 , kiedy to od rana puszczono 18m3/s. O godzinie 7.00 w drogę wyruszyło  kilku  spośród nas…….

Początek wielkiego kanionu, godzina 7 - ma  rano
Początek wielkiego kanionu, godzina 7 – ma rano

Pierwsze trudne miejsce to kaskada przy Point Sublime

następne to Passarelle za którymi mamy słynny Styx, Czarna dziurę i Imbut

Styx
Obnoszenie Imbutu
Obnoszenie Imbutu

….aby o godzinie 20.oo   zakończyć  płyniecie  przy moście na zalewie  Lac de Sainte  Croix.

IMGP8888
Pakowanie sprzętu – kanion zdobyty

Kanion Verdon został zdobyty a szczegółowe relacje z jego przepłynięcia jak i opisy pozostałych rzek zamieścimy na naszej stronie wkrótce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.