Kategorie
Blog Najnowsze

OBRĄ do Skwierzyny

ostatni weekend sierpnia zapowiadał się bardzo upalnie więc nic dziwnego że chcieliśmy go spędzić na rzece , najlepiej zacienionej, atrakcyjnej i niezbyt odległej . Wybór padł na Obrę

Jednym z najciekawszych fragmentów Obry jest 12 km odcinek od Starego Dworku do Skwierzyny. Obra płynie tam wąską doliną o dość stromych skarpach pokrytych z obu stron w większości liściastym lasem . W nurcie mamy liczne zatory z drzew, ale także zakręty , fragmenty szybkiego nurtu i przemiały. Wszystko to czyni ten odcinek niezwykle atrakcyjnym.

Ze względu na fakt że rzeka jest zasilana z zapory w Bledzewie , nie ma większych problemów ze stanem wody nawet w miesiącach letnich. Dodatkową atrakcja jest możliwość obejrzenia niektórych obiektów dawnego Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego.

Standardowym punktem startu dla tego odcinka jest pole namiotowe „Stary Dworek” natomiast punktem zakończenia niewielka nadrzeczna plaża przy moście drogowym dawnej drogi krajowej.

Przygotowywanie sprzętu przy polu namiotowym

Ponieważ punkty startu i mety dzieli tylko 5 km asfaltowej drogi, postanowiliśmy rozwieźć się korzystając z roweru i zostawiając samochód na przewidywanym punkcie końcowym etapu. Stan wody był niski wynosił 110 cm na wodowskazie w Bledzewie ale nie było problemów z płynięciem

Zaraz za polem wpływamy w zalesiony wąwóz…
który z każdą chwila staje się coraz głębszy

Pojawiają się też coraz liczniejsze zwały drzew, wymagające dobrego rozeznania w celu znalezienia optymalnej drogi. Podobnie jednak jak na Parsęcie firmy utrzymujące szlak dbają o to, aby zawsze była możliwość przepłynięcia lub chociażby przeciągnięcia sprzętu. Na całym odcinku aż do Skwierzyny mimo licznie zwalonych drzew nie było konieczności przenoszenia sprzętu.

Szukanie właściwej drogi … i tym razem zakończone powodzeniem

Raz po raz mijamy też starorzecza czy też fragmenty fos stanowiących elementy fortyfikacyjne MRU.

Fragment starorzecza lub fosy ?

Po około godzinie płynięcia docieramy do rozwidlenia. W lewo mamy drogowskaz kierujący w prosty odcinek kanału natomiast po prawej mamy naturalne koryto rzeki.

Pierwsze rozwidlenie rzeki- my płyniemy w prawo

Niestety przy dość niskim stanie wody płyniecie prawa odnogą nie było optymalnym rozwiązaniem, mamy liczne płycizny w związku z czym jest dość uciążliwie. Robimy wiec krótki odpoczynek na drugie śniadanie.

Chwila odpoczynku na ławeczce wędkarskiej

Po kilkuset metrach odnogi się łącza a my płyniemy dalej pokonując na różne sposoby kolejne zwały drzew.

Dynamiczny przeskok w wykonaniu Pawła
Nie mniej dynamiczny slalom w wykonaniu Jarka

Po około 3 godzinach płynięcia docieramy do stanicy wodnej ” Lisia Polana” z polem namiotowym na prawym brzegu rzeki. Po kolejnych 300m dopływamy do mostu drogowego przed którym znajduje się kolejny potężny zwał drzew

Zwał przed mostem .. wbrew pozorom daje się przepłynąć

Za mostem po lewej stronie mamy pierwsze schrony Grupy Warownej Ludendorff. Jeżeli dysponujemy chwilą czasu warto się zatrzymać i je zwiedzić. Pod mostem i zaraz za nim rzeka wyraźnie przyspiesza mamy małe bystrza i kamienie w nurcie ale po chwili rzeka się uspakaja. Koryto rzeki nadal jest pełne drzew ale nie stanowią już one tak zwartych przeszkód jak na odcinku do Lisiej Polany.Można płynąć swobodniej wybierając drogę miedzy pojedynczymi drzewami

Spokojniejszy odcinek za Lisią Polaną

Mimo że płyniemy w cieniu i w lesie robi się gorąco wiec trudno oprzeć się pokusie kąpieli. Po 1,5 godzinie licząc od Lisiej Polany dopływamy do mostów drogi ekspresowej S3

Paweł pod mostem drogi S3

Za mostem rzeka wpływa w tereny łąkowe. Staje się głębsza i węższa co powoduje ze nawet pojedyncze drzewa potrafią w sposób istotny utrudnić płyniecie.

Po około pół godzinie docieramy do mostu za którym kończymy nasz etap. Pod mostem drogowym mamy jeszcze bystrze które przy wyższej wodzie mogłoby stanowić ciekawe wyzwanie.

Mosty, a za nimi po lewej plaża
Jarek na bystrzu
Pamiątkowe miejsce po zakończeniu spływu

Po pięciu godzinach płynięcia zadowoleni, kończymy spływ i pakujemy sprzęt. Musimy jeszcze wrócić do Starego Dworku po zostawiony tam rower.Przy okazji oglądamy zwodzony most obrotowy D 812 , odległy o około 400 m od pola namiotowego. Został zbudowany w latach 1936-37 nad nowo wykonanym kanałem fortecznym przecinającym zakole Obry. Jego przęsło zostało oparte na kołach toczących się po szynie zamkniętej w krąg. Dzięki takiemu rozwiązaniu oraz przekładni awaryjnej to jedyny most zwodzony MRU, który zachował funkcjonalność do dnia dzisiejszego. Obecnie uruchamiany jest nie z maszynowni, ale przy pomocy specjalnego kieratu rezerwowego, co można sprawdzić naocznie podczas corocznych imprez plenerowych, organizowanych przez miłośników fortyfikacji

Dorota na Moście D812

Odcinek Obry od Starego dworku do Skwierzyny , to bez wątpienia najciekawszy fragment tej rzeki. Przy wysokich wiosennych stanach wody może być jeszcze atrakcyjniejszy.

Galerię zdjęć z przepłyniętego odcinka znajdziecie tutaj.

Serdecznie polecam !!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.