Kategorie
Blog Najnowsze

FLINTA … wypaliła po raz drugi

Stany wody nadal były wysokie więc postanowiliśmy kontynuować rekonesans rzek „wczesnowiosennych”

Po chłodnym początku maja wreszcie zapowiadał się ciepły i przyjemny weekend. Stany wody nadal były wysokie więc postanowiliśmy kontynuować rekonesans rzek „wczesnowiosennych” czyli wymagających odpowiednio wysokiej wody.

Padło na Flintę przy czym postanowiliśmy zrezygnować z mało ciekawego odcinka łąkowego powyzej Boruchowa , a w ramach „rekompensaty” dołożyliśmy 5 km dolny odcinek Wełny do kładki w Kowanówku, który przy tak wysokiej wodzie też zapowiadał się interesująco.

Stany wody były praktycznie takie same jak 2 lata wcześniej podczas kwietniowego spływu kajakami .W Kowanówku (https://hydro.imgw.pl/#station/hydro/152160110) było 138 cm a w Ryczywole ( https://hydro.imgw.pl/#station/hydro/152160120 ) 80 cm czyli prawie taki sam jak miesiąc wcześniej gdy spływaliśmy Kończakiem

Płynięcie rozpoczęliśmy przy moście ( 52°45’11.4″N 16°52’53.4″E) na drodze gruntowej z Boruchowa do Dąbrówki Lutomskiej . Dojście do rzeki jest dość wygodne, przy wyznaczonym punkcie czerpania wody a samochód można spokojnie zaparkować na łące przy drodze.

Przygotowywanie sprzetu przed startem…
…i start przy moście

Stan wody był wystarczający do płynięcia, chociaz rzeka była zdecydowanie węższa niż podczas naszej poprzedniej bytności na początku kwietnia. Wynikało to z faktu, że sporą cześć nurtu zajmowała już o tej porze roku bujna roślinność wodna

Fragment mocno zrośniętego koryta rzeki

Kolejną dość niemiłą zmianą było widoczne biało- mleczne zmętnienie wody nie dające na szczęście żadnych efektów zapachowych. Na pierwszym ponad 3 km odcinku rzeka wije się pośród łąk, a na krótkim kilkuset metrowym odcinku wpływa w las

Jeden z licznych zakrętów łąkowego odcinka rzeki
Na krótkim leśnym fragmencie spotykamy liczne zwalone drzewa

Kolejny most (52°43’46.2″N 16°52’23.2″E) na drodze z Jaracza Młyna do Dąbrówki Lutomskiej w pobliżu osady Smolary oznacza rozpoczęcie najpiękniejszego ok 2 km leśnego odcinka rzeki

Paweł przed mostem
Piękny fragment leśnego odcinka

Wszystko co dobre szybko się jednak kończy i po około 40 minutach dopływamy do jazu i stawu w Piłce Młynie , gdzie robimy krótki odpoczynek.

Docieramy do jazu… czas na posiłek

Po przeniesieniu sprzetu i krótkich ćwiczeniach na bystrzu za jazem wpływamy w ostatni łąkowy odcinek rzeki, na którym mamy już tylko nieliczne zwalone drzewa.

Paweł ćwiczy na bystrzu
Jedno z nielicznych drzew

Po kolejnych 40 minutach przepływamy pod mostem (52°42’19.0″N 16°51’43.8″E) w Rożnowicach i wypływamy na szeroka w tym miejscu Wełnę.

Ujście Flinty do Wełny

Za ujściem Flinty do Wełny w Rożnowicach mamy 1,5 km niezbyt ciekawego odcinka, gdzie rzeka wije się monotonnie przez tereny łąkowe.

Łąkowy odcinek Wełny za ujściem Flinty jest mało ciekawy

Potem jednak docieramy do lasu gdzie mamy parę ciekawych zatorów z drzew.

Paweł pod drzewem

Ten ciekawy leśny odcinek kończy się po około 1,5 km i stopniowo najpierw po lewej a potem po prawej pojawia się szeroka łąka. Po kolejnym klinometrze łąka się kończy, wpływamy znowu w las i mijamy po prawej zbudowania Szpitala w Kowanówku oraz resztki kładki dla pieszych.

Resztki kładki dla pieszych na wysokości szpitala w Kowanówku

Od tego miejsca do kładki w Kowanówku mamy około kilometra . Za niewielkim strumieniem dopływającym po lewej stronie, las się kończy i po kilkuset metrach docieramy do widocznej kładki dla pieszych w Kowanówku.

Kładka w Kowanówku – koniec etapu
Pamiątkowe zdjęcie

Spłyniecie 7 km odcinka Flinty zajęło nam prawie 4 godziny , kolejne 5 km po Wełnie nieco więcej niż godzinę.

Nie da się ukryć że Flinta nie jest tak piękną i ciekawą rzeką jak pobliski Kończak , ale nie oznacza to bynajmniej że nie warto jej poświęcać uwagi. Wełna przy wysokiej wiosennej wodzie stanowi też dodatkową atrakcję.

Reasumując był to naprawdę udany wyjazd i mile spędzony czas.

Więcej zdjęć z przepłyniętego etapu znajdziecie tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.