Navigation Menu
ODRA
2 kwietnia2011

Odra ma górnym odcinku przy tym stanie wody to totalna porażka. Przy wyższym też nie należy spodziewać się rewelacji. Szkoda czasu.

Więcej informacji»
DIVOKE ORLICA dolna
10 maja2008

Liticki przełom to klasyczny „raftowy” odcinek o niewielkim stopniu trudności technicznych. Mamy liczne spadki dużo fal i dużo wody – czyli w sumie dobra zabawa bez specjalnych trudności. Jest to bardzo dobry odcinek dla początkujących adeptów kajakarstwa.

Więcej informacji»
ZILLER
26 grudnia2005
Opis wg DKV

Rzeka górska
Ujście do Inn

Ziller wraz ze swymi dopływami wypływa z obszaru Alp Ziilertaler w swym górnym odcinku przepływa przez wąską alpejską dolinę i jest tutaj bardzo trudną WW, na dłuższych odcinkach nieprzejezdną. Od Mayrhofen zaczyna się bardziej uczęszczana turystycznie stosunkowo szeroka „Zillertal”. Ziller jest tu początkowo umiarkowanie trudną a od Hippach łatwiejszą w części uregulowana górską rzeką ,bez szczególnych trudności. Odcinek ten w połączeniu z Inn można polecić również początkującym kajakarzom..

Ziller- mapa sytuacyjna

Ziller- mapa sytuacyjna

 

 

Trudność : 9-14 km         – WW IV-V ( I część)
19-20,5 km      – WW III( VI+ do nieprzejezdne) ( II część)
22-26,5 km      – WW III
22-26,5 km      – WW III
26,5 -51,5 km  – WW I (II+)
Spływalność:

Górny odcinek tylko przy wysokiej wodzie, od km 22 w zależności od pracy elektrowni w Mayrhofen ,przeważnie całorocznie. Szczyt odpływu do 80 m3/sek przeważnie w godzinach południowych.

Spadek:

Przeciętnie cała trasa 11%o na odcinkach przełomów znacznie większy.

Wodowskaz:

Na 21,5 km miarodajny dla wąwozu, dla odcinka od Mayrhofen miarodajny jest wodowskaz w Zell (NW 100; MW 135; HW 170) dostępny on line na www.kajak.at

0,0  kmŹródła na wysokości ok. 3000 m npm
9,0 km

Możliwy punkt startu I czesci ,poniżej restauracji .Następuje bardzo trudny odcinek WW ze silnymi spadkami. Można go zwiedzić z drogi, ale dojazd jest zamknięty.

14,0 kmMost przy restauracji „Klaushof”; koniec I części górnego odcinka Ziller
19,0 km

Restauracja „Zillergruhd”,punkt startowy do przejazdu wąwozu Ziller. Wodowskaz przy 21,5 km minimum 50 cm. W wąwozie spadek do 70%o, jedno miejsce nieprzejezdne ,silne zakręty, stopnie z silnym prądem wstecznym WW III/IV+.

21,5 kmKoniec II części górnego odcinka przy mostku w Mayrhofen,po lewej wodowskaz.
22,0  km

Mayrhofen po lewej ujście Zembach. Dobry punkt startowy przy moście .W żadnym wypadku nie należy rozpoczynać przejazdu na Zembach ze względu na śmiertelnie niebezpieczny jaz.Następujący potem odcinek do Hippach oferuje bardzo silną szybką wodę z licznymi falami do WW III +. Występują silne wahania poziomu wody spowodowane praca elektrowni w Mayrhofen ,dlatego nie należy zostawiać kajaków na brzegu.

26,5  km

Hippach, zwyczajowy punkt startu do płynięcia łatwiejszego odcinka WW na Ziller. most i dworzec kolejowy bezpośrednio obok rzeki. Do ujścia rzeki mamy jeszcze 2 progi dobrze przejezdne z dużymi falami, pojawiające się nagle ,tak ze zatrzymanie przed nimi przy szybkim prądzie jest ledwo możliwe.przed Zell mamy jeszcze jeden odcinek progow z silnymi falami.

30,0 kmMost Zell Am Ziller.
31,5 kmUjście Gerolsbach
39,0  kmPo lewej Kallenbach, kemping położony nad rzeką
42,5  kmPo lewej ujście Finsingbach
50,0 km

Most drogowy ,dobra okazja do zakończenia spływu po prawej przed mostem

51,5 kmUjście do Inn km 256

 

Mój komentarz:

Odcinek od Mayrhofen do mostu w Hippach płynęliśmy w czerwcu 2004 r. Stan wody w Zell wynosił 172 cm i był bardzo wysoki. Przy tym stanie rzeka tworzyła wzburzone faliste koryto bez widocznych przeszkód. Rozpocząć można było dopiero przy drugim spuście wody z elektrowni w okolicy dworca kolejowego i stacji benzynowej. Wcześniej od ujścia Zembach znajdują się dwa nieprzyjemne jazy przy tym stanie wody śmiertelnie niebezpieczne ze względu na regularne potężne i trzymające odwoje. Przed płynięciem tego odcinka ostrzegali nas także miejscowi ,gdyż były już wypadki śmiertelne.

Sama rzeka bardzo szybka, ale nic ciekawego około pół godziny bujania na falach i pięknych widoków na góry.

Nawet Tomek przesiadł się na kajak.

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=fXWIV9mOgGw&feature=BFa&list=UUEVvlGVlMEwATUnh1tlIcfg&lf=plcp&w=375&h=315]

Spływ najlepiej zakończyć zaraz za mostem drogowym w Hippach, gdzie po lewej mamy dość dogodne wyjście i zaraz potem obszerny parking dla samochodów.

Więcej informacji»
BRIXENTALER ACHE
28 czerwca2004
  Opis wg. www.kajaktour.de

 

Brixentaler Ache
Tirol / Austria
Odcinek:Ujście Windauer Ache – Brugghäusl
Długość i trudność:9,2 km WW II(+)
DKV-km:km 13,8 – km 23,0
Przejezdność:Przeważnie cały rok
Ocena krajobrazu:3
Niezbyt często odwiedzana rzeka z jednym dużym nieprzejezdnym jazem.

plan sytuacyjny

Brixentaler Ache leży w północnej części Kitzbühler Alpen gdzie ma swe źródła na wysokości 1900 m.n.p.m. Dwa najważniejsze dopływy to Windauer Ache, a także dostarczające zdecydowanie więcej wody Kelchsauer Ache . Po 28 kilometrach Brixentaler Ache wpływa do Inu.

Do rzeki można najszybciej dojechać zjeżdzając z autostrady w dolinie Inu zjazdem Wörgl-Ost i dalej drogą 312.

Zwykle startujemy bezpośrednio za nieprzejezdnym jazem, dokładnie za dopływem Windauer Ache. Inne miejsce startu znajduje się powyżej Hopfgarten, gdzie jest możliwość parkowania dokładnie za Ortsendeschild von Hopfgarten.

To co najpierw oferuje rzeka przez kilkaset metrów to woda z lekkimi zablokowaniami i dość dużym spadkiem (patrz zdjęcie powyżej WW II+). Później spadek maleje, ale zablokowania pojawiają się ponownie (WW II).

Po 1,5 kilometrze po lewej dopływa Kelchsauer Ache. Od tego miejsca ilość wody a co za tym idzie ilość fal wyraźnie wzrasta. Zapowiada to interesującą „zabawową” wodę zarówno na Brixentaler jak i na dopływającej Kelchsauer Ache.

Około 2 km poniżej znajduje się prawie 1,5 m wysoka złożona z kamiennych bloków tama wymagająca przenoszenia. Najłatwiej to zrobić po lewej stronie. Warto jaz wcześniej obejrzeć wchodząc na betonowa ścianę po prawej stronie.

Do tego miejsca prawy brzeg jest silnie zabudowany przez zakłady drzewne z Hopfgarten. Za wyżej wspomnianym jazem ślady zagospodarowania znikają co stwarza co prawda krótki, ale piękny widokowo odcinek rzeki (patrz zdjęcie poniżej).

Nie należy jednak zapominać, że po 3km należy zwrócić uwagę na następny jaz. Pojawia się on raczej nieoczekiwanie za wyraźnym zakrętem rzeki w prawo. Jest to 10 m wysoka stroma zapora z dwoma wielkimi stopniami (patrz zdjęcie poniżej). Przy niższym stanie wody można zawsze zatrzymać się przy większej lub mniejszej żwirowej ławicy przy prawym wewnętrznym zakręcie rzeki około 30 m przed koroną jazu. Po wyjściu obnosimy jaz położoną powyżej ścieżką około 100 m.

Przy wyższym stanie wody nie jest to już takie łatwe. Dlatego powinno się wcześniej rozpoznać sytuację. Opisany wyżej jaz znajduje się około 3 km przed miejscem wysiadania (zakończenia etapu). Jaz jest widoczny z drogi, zanim brzegi doliny się zwężą.

Zapora odprowadza część wody,a więc przy niższym stanie przez następne 100-200 m może być niewystarczająco do płynięcia.Wkrótce potem większość wody wraca jednak z powrotem. Trudności tego odcinka wynoszą teraz tylko I+,Dalej przed miejscem wysiadania ,występują jednak krótkie zablokowane odcinki z małymi stopniami dające możliwość zabawy. (WW II).

Zakończenie etapu następuje w miejscowości Bruckhaeusle, przy małym moście drogowym. Znajdziemy tu dużo miejsc parkingowych, szczególnie przy prawym brzegu rzeki. Stąd do zjazdu Wörgl-Ost z autostrady mamy około 4 km. Najbliższy kamping znajduje się w Nähe des o.g. Riesenwehres. Zjazd z drogi 312 do kempingu jest oznaczony. Inny kemping znajduje się w pobliżu połączenia Kelchsauer Ache i Brixentaler Ache

Mój komentarz:

Kilkaset metrów Brixentaler Asche płynęliśmy w czerwcu 2004 roku kończąc płynięcie po Kelchsauer Ache . Brixentaler nie jest rzeką ani specjalnie trudną, ani specjalnie ciekawą. Dla niej samej na pewno nie warto tu przyjeżdżać. Należy ją raczej traktować jako awaryjną alternatywę w przypadku niskiego stanu wody nie pozwalającego spływać z Kelschau.Wtedy ostatnie kilometry Kelchsauer Achee w połączeniu z dalszym płynięciem po Brixentaler Asche pozwalają stworzyć w miarę ciekawy, choć niezbyt trudny odcinek


Komentarze I Galeria I Rzeki
Więcej informacji»
TAURACH SUD
26 czerwca2001

TAURACH SUD (opis wg DKV)

Rzeka górska
Ujście do Mur

W swym górnym biegu ,powyżej MAUTENDORF widokowo piękna , ale z powodu wielu nieprzejezdnych tam i jazów mniej interesująca. Od MAUTENDORF do TAMSWEG tworzy piękną umiarkowanie trudną technicznie rzekę z licznymi przejezdnymi stopniami.

 

 

Trudność : 7-17 km   WW II- IV
18-29 km  WW II
Spływalność: Górny odcinek do czerwca, od MAUTENDORF całorocznie
Spadek: 9 %o
Wodowskaz: Brak ,orientację daje wodowskaz przy moście w TAMSWEG na rzece MUR pożądane około 140cm.
Woda: Bardzo czysta
Drogi: Nie ma drogi wzdłuż rzeki.
Biwakowanie: Leśny kamping ( Waldcamping) w TAMSWEG ,ładnie położony przy rzece na jej 27km
0,0 kmźródła poniżej przełęczy Tauern
7,0 km

start do przejazdu górnego, trudniejszego odcinka z licznymi nieprzejezdnymi jazami. Taurach jest tutaj szybko płynącym potokiem z wieloma ciasnymi zakrętami.

  • pierwszy jaz nieprzejezdny przenoska po lewej
  • drugi jaz nieprzejezdny przenoska po prawej włącznie z nieprzejezdnymi kataraktami za jazem. Trudności wzrastają do WW IV ;następuje zablokowany S zakręt. Po 300m<
  • trzeci jaz ,po obejrzeniu możliwy do spłynięcia
  • czwarty jaz, lądować po lewej i przez mostek jazu przenieść na prawo najlepiej 150 m do następnego
  • piątego jazu nieprzejezdnego
17,0 km

most MAUTENDORF, zaraz za mostem

  • szósty jaz, po obejrzeniu możliwy do spłynięcia, uwaga na silne odwoje, ew. przenoszenie po prawej
  • siódmy jaz, po obejrzeniu możliwy do spłynięcia
  • ósmy jaz za Mautendorf ,w zależności od stanu wody możliwy do spłynięcia
18,0 km

przy końcu miejscowości zwyczajowy start do drugiego etapu przy małym lotnisku. Rzeka ma charakter leśno – łąkowy o szybkim nurcie, mimo obfitego przybrzeżnego zadrzewienia mało przeszkód. Kilka dużych głazów w nurcie tworzy ładne cofki.

22,0 km

Pilch, ukośny przejezdny jaz wysokości 2m,przy niskim stanie wody warto sprawdzić.

22,4 kmpo lewej ujście Weisspriach
25,8 kmpo lewej ujście Goriachbach
26,0 km

St.Andra, 4-stopniowy jaz o różnicy wysokości 7m. Należy obejrzeć, ale spłynięcie możliwe najlepiej środkiem. Przed jazem przybijać i przenosić najlepiej po prawej. 200m za jazem ujście Lessachbach

27,0 km po prawej leśny kamping (Waldcamping) , dalej kamienisty spadek dobrze przejezdny
27,5 km

most przy trasie B95,za nim 4m wysokości jazd z kamienistym spadkiem. Należy obejrzeć, ale spłynięcie możliwe najlepiej środkiem. Aż do ujścia występuje 5 dalszych około metrowych kamienistych spadków. Wszystkie dobrze przejezdne.

29,0 kmUjście do Mur. Spływ najlepiej zakończyć przy moście w TAMSWEG po około 1km.

Mój komentarz:

Odcinek od kampingu płynęliśmy pod koniec czerwca 2001 przy stanie wodowskazu w TAMSWEG 140cm. Bardzo szybka woda wszystkie progi spływalne.

 

Największy zaraz za mostem wymaga wcześniejszego rozpoznania,

pozostałe można płynąć z marszu.


Powyżej kempingu charakter rzeki taki sam ale górny odcinek do Mautendorf miał już zdecydowanie za mało wody. Bardzo przyjemna rzeka wiele atrakcji choć niezbyt trudna technicznie.  Najlepiej zakończyć na rzece MUR przy moście w Tamsweg

Niewątpliwą atrakcją dolnego odcinka rzeki wydaje się być położony 1 km powyżej „Leśnego kempingu” 4-stopniowy jaz w St.Andra, o 7 metrowej różnicy wysokości .

Kemping bardzo przyjemny o umiarkowanym poziomie cen z ciepłą wodą w umywalkach i prysznicem na żetony ,położony pod lasem tuż przy rzece Przy rozbijaniu namiotów wskazane wybranie miejsca wyżej położonego, po gwałtownej burzy kompletnie nas zalało.

 

 

Więcej informacji»
TEICHL
19 czerwca1999

TEICHL (opis wg DKV)

Rzeka górska
Ujście do Steyr

Teichl jest piękną krajobrazowo rzeką, której odcinki płyną przez skupisko odludnych wąwozów. Technicznie jest to tylko umiarkowanie trudna rzeka WW.


Trudność :Km 6-31 WW I-II-III
Spływalność:

Od 6 km przy bardzo dobrym stanie wody, od 16 przeważnie cały rok, kiedy jest suche lato można napotkać trudności.

Spadek: Górny bieg (łącznie z Murfall)14 %o,dolny 6%o
Wodowskaz:

Most poniżej Windischgarsten, 16 km, min. dla spływania od 6 km to 60 cm, od 16 km wystarczające są 25 cm. Stan wody można też sprawdzić on line na www.kajak.at

Woda: Czysta
Drogi: Nie ma możliwości towarzyszenia samochodem.
Biwakowanie: Kemping w Steyrbruecke, naprzeciwko ujścia Teichl
0,0  km

źródło w Warscheneck na wysokości 1400 m, częściowo podziemne płynięcie

6,0  km

Spital am PHYRN., Możliwe rozpoczęcie przy wysokim stanie wody, kilka stopni, WW I-II .

16,0 km

most na drodze numer 138 poniżej Windischgarsten, zalecane rozpoczęcie. Wodowskaz! Trudności na całym następnym odcinku, WW II-III. Liczne zakręty, umiarkowane zablokowania, potem coraz większy wąwóz.

20,0 km ujście z lewej Piessling, wzrost masy wody
23,0 km ujście z prawej Hinteree Rettenbach, dalszy wzrost masy wody
24,0 km

tama przy Saegewerk , niespływalna, do przeniesienia z prawej, po 150m kamienna tama 1m. wysoka ewentualnie do spłynięcia lub do przeniesienia z lewej.

30,0 km most możliwe zakończenie spływu
31,0 km

ujście do Steyr, możliwy koniec spływu na lewym brzegu. Przez malowniczą uliczkę docieramy do restauracji „An de Steyrbruecke”. Kamping.

 

Mój komentarz:

Odcinek od Windischgarsten płynęliśmy pod koniec czerwca 1999. Jest to piękna widokowo rzeczka płynąca z dala od dróg i osiedli. Umiarkowanie trudna (WW II), ale godna polecenia, dobra na rozpływanie. Odcinkami bardzo podobna do Salzy, ale zdecydowanie mniejsza. Kemping w Steyrbruecke nie najgorszy – jednak dość drogi tłoczny i hałaśliwy.Przyczyna hałasu jest biegnąca górą po zboczu doliny szosa. Znajduje się tam też duże skupisko przyczep kempingowych (ustawionych na stałe), oraz dużo czeskich grup pływających po Steyr. Jego zaletą jest za to bardzo dobrze położenie bezpośrednio przy rzece, można tu kończyć zarówno pływanie na Teichl jak i na Steyer .

Typowy fragment Teichl

Most kolejowy przed ujściem do Steyr

Jaz na 24 km

 

 

Komentarze I Galeria I Rzeki
Więcej informacji»
OPAVA
30 kwietnia1996
Opis wg www.raft.cz)

Rzeka górska
Ujście do Odry

 

Opava powstaje po połączeniu Czarnej i Środkowej Opavy na wysokości 540 m n.p.m. nieco powyżej Vrbna pod Pradziadem. Płynie najpierw na południowy zachód a w okolicach N. Herminovy skręca na północny zachód.W okolicy Krmova rzeka wychodzi z górskiej doliny i staje się rzeka nizinną stanowiącą jednocześnie granice państwową. Płyniecie odcinka granicznego wymaga uzyskania pozwolenia.
Opava jest jedną z najbardziej zniszczonych rzek na skutek powodzi w 1997 roku. Piękna dolina rzeki od Vrbna do Krnova została kompletnie zdewastowana. Koryto został wymyte przez wielka wodę i znacznie rozszerzone. W niektórych miejscach rzeka zmieniła swój bieg, pozostawiając stare suche koryto. Wszystkie budowle na rzece zostały odbudowane, a koryto w większości jest uregulowane i wyłożone kamieniami.W górnej części wybudowano wiele małych spływalnych pionowych stopni, za którymi jednak przy wysokiej wodzie tworzą się silne odwoje.
Na spłynięcie całego górnego odcinka do Krnova potrzeba 2 dni, najciekawszy odcinek do Sirokej Nivy zajmie kilka godzin.

 

 

Trudność i spadki :
Vrbno – Krnov111.7 – 74 kmWW II – I6,0 %o
Krnov – ujście do Odry  74.0 –  0.0 kmZW 1,7 %o
Spływalność:

Do Krnova wiosną albo po obfitych deszczach. Od Opavy całorocznie

Wodowskaz:
Karloviceod Vrbnamin. 85 cm
Denhylovod Krnovamin. 45 cm
Niebezpeczeństwa: Generalnie jazy i stopnie, szczególnie przy wysokiej wodzie tworzą się silne odwoje.
Punkty rozpoczęcia i zakończenia : Vrbno 111.3 km, Karlovice 106.5 km, Siroká Niva 99 km, Krnov 74 km, Opava 38.7 km

 

 

111.7 kmUjście Cernej i Stredni Opavy , początek Opavy (540 m n.p.m.)
111.3 kmdrogi krajowej [457] Vrbno pod Pradadem zabudowania po obu stronach rzeki.
110.8 km stopień Vrbno p. P. 200m w prawo, dalej aż do Karlovic występują niskie pionowe stopnie , za którymi mogą przy wysokiej wodzie powstawać odwoje
109.8 kmdrogi lokalnej Vrbno p. P. 100m w prawo
108.0 km wysoki 3m X kanał po lewej, dalej kilka stopni z przepławkami dla ryb
107.5 kmdrogowy
106.5 kmpłynąć po prawej, wysoki 0.5 m drogi krajowej [451] Karlovice zabudowania po obu stronach rzeki wysoki 0.8 m przepławką dla ryb po prawej
105.3 km wysoki 3 m z przepławką dla ryb vp, drogowy Nove Purkatice po lewej
101.8 kmdrogowy Pocheń po prawej Pocheń 100m po prawej, dalej przy stromym zalesionym brzegu po lewej mała kaskada
99.4 km dwustopniowy wysoki 2.5 m Siroka Niva 200m po prawej
99.0 kmdrogowy Siroka Niva (430 m n.p.m.) zabudowania po obu stronach rzeki

 

Mój komentarz:

Opavę od Vrbna do Novych Purkatic  płynęliśmy wiosną 1996 roku przy wysokim stanie wody.

 

Jako że po powodzi 1997 rzeka kompletnie się zmieniła, wiedza z tego okresu jest mało przydatna. Na skutek powodzi i następujących potem prac renowacyjnych, rzeka prawie w całości straciła swój pierwotny charakter ….

…przypomina bardziej kanał z szybko płynącą wodą niż ciekawą górską rzekę.


Wyjątek stanowi krótki nieregulowany leśny odcinek za mostem w Pochní, z piękną dwustopniową kaskadą. Pod kaskadą mamy dobre miejsce do ćwiczeń (także rodeo). Moim zdaniem to jednak za mało aby specjalnie tam jechać.

Reasumując w odróżnieniu od Czarnej i Środkowej Opavy nie polecam Opavy poniżej Vrbna.

Komentarze I Galeria I Rzeki

 

Więcej informacji»
ZDOBNICE
30 kwietnia1995

Zdobnice to klasyczny czeski potok , idealny na rozpoczęcie sezonu.

Więcej informacji»
Wszystkie typy Wszystkie lokalizacje Dowolna ocena

Listing Results